top of page
moniuszko ulotka-1.jpg

STO SZALEŃSTW czyli ŚWIECZKA ZGASŁA Aleksandra Fredry

Teatr

Na przedstawienie składa się jednoaktówka Fredry ŚWIECZKA ZGASŁA i pieśni z NOWEGO DON KISZOTA czyli STU SZALEŃSTW, do której to krotochwili Fredry młody Moniuszko skomponował muzykę.

 

Obie sztuki opowiadają o dojrzewaniu do miłości. Kraksa pocztowego dyliżansu zmusza dwoje podróżnych do spędzenia nocy w leśnej chatce na odludziu. Z początku nie są sobą zainteresowani. Humor sztuki polega na skontrastowaniu dwóch zupełnie odmiennych etapów ich relacji.

Początkowo, gdy nie widzą swoich twarzy, mają o sobie zdecydowanie niekorzystne wyobrażenia i traktują się bardzo obcesowo. On uważa, że jego przypadkowa towarzyszka to stara dewotka, Ona zaś nazywa go gburem. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy zauważają, że są dla siebie nawzajem bardzo atrakcyjni.

 

Co wydarzy się między  Jadwigą i Władysławem, skoro jak sam autor twierdzi, świeczka zgasła?   Opowieść pełna optymizmu oraz dająca wiarę w to,  że w ciemności zawsze można odnaleźć drogę… Szczególnym dodatkiem do tej historii o miłości jest piękna i mało znana muzyka Moniuszki. 

Zaproszenie_środek__in.jpg
aktorzy.jpg
bottom of page